Dostawa nawet do 24h
Tysiące produktów w magazynie
Fachowe doradztwo
+48 882 140 363 (od 8:00 do 15:00)
Laticrete chemia budowlana
Glazurnik z amerykańskiego Louisville zaprojektował niezwykłą, „gwiezdną” łazienkę

Glazurnik z amerykańskiego Louisville zaprojektował niezwykłą, „gwiezdną” łazienkę

Już będąc małym dzieckiem, Jonathan Stanton miał dwie pasje: „Gwiezdne Wojny” i glazurnictwo. Od kiedy pamiętał, chciał podążać śladami ojca i nauczyć się trudnej sztuki kładzenia płytek. Nie podejrzewał jednak, że w 2019 r. sztuka ta w połączeniu z miłością do serii filmów z 1977 r. zaowocuje powstaniem jednego z najbardziej „gwiezdnych” i kreatywnych projektów w historii.

Laticrete chemia budowlana

W 2002 r. Jonathan Stanton połączył swoją pasję do glazurnictwa i pracy z ludźmi i założył Jonathan Stanton Inc. – przedsiębiorstwo zajmujące się kładzeniem płytek z siedzibą w Louisville w Stanach Zjednoczonych. Po wprowadzeniu się do nowego obiektu, który od tej pory miał pełnić funkcję sklepu firmowego, całą uwagę skoncentrował na łazience. Ogromne pomieszczenie o powierzchni 111 m2 okazało się bowiem wręcz idealnym wnętrzem pokazowym, w którym można było zaprezentować zarówno możliwości techniczne przedsiębiorstwa, jak i osobowość jego właściciela.

Dysponując szerokim portfolio zrealizowanych projektów z niemal każdej możliwej dziedziny, Jonathan Stanton zaczął intensywnie szukać inspiracji dla nowego przedsięwzięcia. Na myśl przyszła mu jego rodzina i nagle wszystko stało się jasne: postanowił skoncentrować się na tym, co on i trójka jego dzieci kochali najbardziej – na „Gwiezdnych Wojnach”. Na wzór pokoju dziecięcego w stylu safari czy pokoju dziewczynki w konwencji małej księżniczki postanowił stworzyć łazienkę, która w całości nawiązywałaby do tematyki „Gwiezdnych Wojen”.

Laticrete chemia budowlana

„Miałem nadzieję, że zainspiruję projektantów i użytkowników do tworzenia odważnych, a jednocześnie zabawnych przestrzeni, w których główną rolę odgrywają płytki. Uwielbiam pracę z mozaikami i muralami wycinanymi ze szkła, dlatego wiedziałem, że praca nad projektem łazienki sprawi mi i mojemu zespołowi sporo frajdy”, wyjaśnia Jonathan Stanton.

Jednym z dwóch największych wyzwań podczas realizacji projektu był prawidłowy montaż pięciu ręcznie wykonanych murali z mozaiki szklanej. Jako że ich stworzenie zajęło koledze Stantona trzy miesiące, projekt łazienki musiał od początku cechować się bardzo dużą dokładnością i uwzględniać wszystkie kwestie architektoniczne – i to jeszcze przed usunięciem elementów obecnego wystroju. W przeciwnym razie mogło się zdarzyć, że gotowe murale nie wpasowałyby się w dostępną przestrzeń.

Laticrete chemia budowlana

Drugim wyzwaniem była konieczność zadbania o najdrobniejsze szczegóły. Co prawda owa dbałość zawsze była mocną stroną Jonathana Stantona, ale mimo to nie obyło się bez trudności. Aby uzyskać na suficie efekt „wejścia w nadświetlną”, nad prysznicem należało zainstalować osiem małych lamp LED, które oświetliły szklaną fototapetę. Nad nimi w suficie umieszczono dodatkowo taśmę LED, która stworzyła efekt „poświaty 3D”. Idealne rozplanowanie wszystkich tych elementów miało kluczowe znaczenie dla uzyskania pożądanego efektu prac.

„Laticrete jest jedną z moich ulubionych marek – i to niezależnie od typu realizowanego projektu. Kiedy zdecydowałem się usunąć wszystkie elementy starej łazienki i zbudować nową, wiedziałem, że w trakcie realizacji tego projektu zdam się na produkty i usługi Laticrete”, mówi Jonathan Stanton.

Do przytwierdzenia szklanych murali zastosował MULTIMAX Lite – jednoskładnikową zaprawę niespływającą przeznaczoną do mocowania dużych i ciężkich płytek ceramicznych, porcelanowych, szklanych oraz kamienia. MULTIMAX Lite z nawiązką spełnia wymogi ANSI A118.15 – najwyższego przemysłowego standardu wydajności dla zapraw klejowych na bazie cementu. Zaś jej lekkość sprawia, że jest wyjątkowo łatwa w transporcie i nakładaniu. Zaprawa nie zawiera piasku kwarcowego (pyłu), dzięki czemu jest bezpieczna dla zdrowia pracowników i zapewnia czystsze środowisko pracy. A dodatkowo podlega dożywotniej gwarancji Laticrete, co sprawia, że idealnie sprawdzi się w realizacji długoterminowych projektów, zapewniając spokój ducha ich twórcom.

Laticrete chemia budowlana

Do położenia porcelanowych płytek podłogowych i ściennych Jonathan Stanton użył produktu TRI-LITE – wysokowydajnej, wielofunkcyjnej, cienkowarstwowej zaprawy do dużych i ciężkich płytek. Jej lekka formuła oraz gładka, kremowa konsystencja sprawiają, że można ją z powodzeniem stosować do mocowania bardzo dużych i ciężkich płytek.

Ze względu na to, że każda mozaika składa się z setek odcieni kolorystycznych, jeden kolor fugi nie spełniłby tu swojego zadania. Dlatego Jonathan Stanton wybrał SPECTRALOCK PRO Premium Translucent Grout – opatentowaną, wydajną fugę epoksydową o unikalnym, przezroczystym kolorze, który odbija światło, mieniąc się różnymi odcieniami. Produkt zapewnia nie tylko wysoką wydajność bez spływania, ale także niezrównaną odporność na plamy i spójność koloru na całej powierzchni, dzięki czemu umożliwia harmonijne połączenie różnych kolorów szkła.

„Dobrze znamy te produkty, gdyż są one bardzo łatwe w aplikacji. Wielu użytkowników ma obawy przed stosowaniem fugi epoksydowej, ale mogę zapewnić, że jeśli używa się jej właściwie, praca z nią jest dziecinnie prosta”, tłumaczy Jonathan Stanton.

Laticrete chemia budowlana

Aby uzyskać wyjątkowy wygląd powierzchni, trzeba zastosować unikalną fugę. Dlatego wykańczając podłogę i ściany pokryte porcelanowymi płytkami, Jonathan Stanton postawił na PERMACOLOR Select – zaawansowaną, wydajną fugę cementową marki Laticrete, która jako jedyny produkt na rynku dostarczana jest z dyspersyjnym suchym pigmentem umożliwiającym zabarwienie jej na jeden z 40 wybranych kolorów. Stworzona z myślą zarówno o projektach prywatnych, jak i komercyjnych, takich jak baseny, łaźnie parowe czy fontanny, sprawdzi się nawet w najbardziej wymagających aplikacjach.

Dziś siedziba firmy Jonathan Stanton Inc. może pochwalić się jedną z najbardziej niezwykłych, „odjechanych” łazienek, jakie kiedykolwiek stworzyła branża glazurnicza. Pomieszczenie wydaje się wręcz stworzone dla fanatyków „Gwiezdnych Wojen” – począwszy od legendarnych postaci Luka Skywalkera i Yody na muralach po akcenty związane z mieczami świetlnymi. Dziękuję wspaniałym pracownikom Laticrete za dołączenie do rebelii, aby pokonać ciemną stronę mocy. Niech moc będzie z wami!

Źródło: oprac. na podstawie „Star Wars-Themed Bathroom”; fot. Jonathan Stanton Inc. / zdjęcia zamieszczono za zgodą Laticrete Europe 

Dołącz do dyskusji, zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *